Below are the 2008 Massachusetts Junior Duck Stamp Contest winners for each age group. For more information contact Pam Landry at pam.landry@state.ma.us or call 508/389-6310.

Group 1 Winners - Grades K-3

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceKolbe CorreiaSusan Cabral Studio SouthDartmouth
1st PlaceMadison HaertleinPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
1st PlaceZoe YinYin HomeschoolAndover
2nd PlaceMarcos FelipeSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
2nd PlaceAmanda LaneAbove and BeyondCharlton
2nd PlaceMarianna MassoudSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
3rd PlaceAndrew HaggertyAbove and BeyondCharlton
3rd PlaceChloe HammondGessner StudioAmesbury
3rd PlaceMegan SilvaSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionIsabel AllainGessner StudioAmesbury
Honorable MentionMorgan AmourAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionJoshua CurtissMichael J. Perkins ElementarySouth Boston
Honorable MentionJewel HazlettJames Clark SchoolAgawam
Honorable MentionLucy IdeLilja SchoolNatick
Honorable MentionGloria JohansonEagle Wings AcademyMillbury
Honorable MentionMaria JohansonEagle Wings AcademyMillbury
Honorable MentionJulia KehoeSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionBianca LasloSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionGlenn LeungSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionJericson O'NeilAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionKeenen Pares-PhillipsNantucket Boys & Girls ClubNantucket
Honorable MentionChristopher RassiasGessner StudioAmesbury
Honorable MentionNathan SchwartzmanLilja SchoolNatick
Honorable MentionEmily SmithChristian CreationsBraintree
Honorable MentionSamantha TrattelNantucket Boys & Girls ClubNantucket

 

Group 2 Winners - Grades 4-6

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceMelinda BergantimSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
1st PlaceLauren BoucherSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
1st PlaceKealey FitzpatrickSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
2nd PlaceAmelia BrunoSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
2nd PlaceCaroline MacedoSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
2nd PlaceVictoria YinYin HomeschoolAndover
3rd PlaceNina BarresiGreco GalleryWakefield
3rd PlaceGabrielle ColeGessner StudioAmesbury
3rd PlaceKendra O'MalleyAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionMegan AukstikalnisFowler SchoolMaynard
Honorable MentionMelinda BerryAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionMateus FelipeSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionNathan FisherArt Place StudioIndian Orchard
Honorable MentionLauren GonthierGessner StudioAmesbury
Honorable MentionTanoshie JacquecinForestdale SchoolMalden
Honorable MentionLois JohansonEagle Wings AcademyMillbury
Honorable MentionJason KitchensGreco GalleryWakefield
Honorable MentionKaci KusGessner StudioAmesbury
Honorable MentionElizabeth MarszalekSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionGrace MogrenGessner StudioAmesbury
Honorable MentionAlexandra NicholsSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionRichard OliverSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionRachael PollierAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionAlyssa SilviaSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionAbbey TamburelloAmesbury Middle SchoolAmesbury

 

Group 3 Winners - Grades 7-9

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceLynn HollrockFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
1st PlaceJacqualyn LucaSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
1st PlaceIlie TomacMarina Art StudioChestnut Hill
2nd PlaceAlexis ColeGessner StudioAmesbury
2nd PlaceAshley GodjikianGessner StudioAmesbury
2nd PlaceCali WarnerSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
3rd PlaceRosemary HenkelPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
3rd PlaceTaylor JacobyPen & Palette Art StudioHampstead, NH
3rd PlaceNicholas MacedoSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionKyle AngeloPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
Honorable MentionTina ChhounWest Springfield Middle SchoolWest Springfield
Honorable MentionPatrick CorbettCape Cod Lighthouse Charter SchoolOrleans
Honorable MentionLindsey DeMeloSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionAndrea d'HedouvilleFalmouth High SchoolFalmouth
Honorable MentionAlyssa FialhoArt Place StudioIndian Orchard
Honorable MentionGreg FolsomAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionJuliann FurreySusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionJoseph HenkelPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
Honorable MentionNathan JonesSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionMallory McKenzieAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionMorgan MindreboCape Cod Lighthouse Charter SchoolOrleans
Honorable MentionWesley MorrisAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionDorothy PurdyAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionConnor ReardonLittleton Middle SchoolLittleton
Honorable MentionNatalie TessiciniTessicini HomeschoolMilford

 

Group 4 Winners - Grades 10-12

PlaceNameSchool NameTown
Best of Show Sabrina PalanzaBishop Feehan High SchoolAttleboro
1st PlaceMeghann DeckerFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
1st PlaceAmanda ShafiiFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
2nd PlaceShelby d'HedouvilleFalmouth High SchoolFalmouth
2nd PlaceMackenzie HaertleinPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
2nd PlaceLeah HollrockFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
3rd PlaceSonya EntovaMarina Art StudioChestnut Hill
3rd PlaceSarah HumphreyBishop Feehan High SchoolAttleboro
3rd PlaceMark JonesSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionLauren BrownWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionKeo Daniel BunFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionNicholas DayFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionCassandra DriscollWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionRebecca FerreiraSusan Cabral StudioSouth Dartmouth
Honorable MentionCaitlin HalloranFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionNeal HollrockFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionMennatallah IbrahimFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionAmanda JarvisFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionJacob L'EcuyerWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionHeather MacDonaldFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionRebecca PayneBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionLillian PruteanniWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionEric RegoProvincetown Public SchoolProvincetown
Honorable MentionAlison SmedileWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionRebekah SmithChristian CreationsBraintree