Below are the 2009 Massachusetts Junior Duck Stamp Contest winners for each age group. For more information contact Pam Landry at pam.landry@state.ma.us or call (508) 389-6310.

Group 1 Winners - Grades K-3

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceMadison HaertleinPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
1st PlaceChristopher RassiasGessner StudioAmesbury
1st PlaceJack TrippAllens Pond Wildlife SanctuaryWestport
2nd PlaceKaitlyn DodosAbove and BeyondCharlton
2nd PlaceRobin OrrGessner StudioAmesbury
2nd PlaceZoe YinYin HomeschoolAndover
3rd PlaceIsabel AllainGessner StudioAmesbury
3rd PlaceEmma FilipancicGessner StudioAmesbury
3rd PlaceAnisha KunduPeter Noyes Elementary SchoolSudbury
Honorable MentionNicholas DiLiberoUxbridge Public SchoolsUxbridge
Honorable MentionJoseph DuboisUxbridge Public SchoolsUxbridge
Honorable MentionLauren FrostGessner StudioAmesbury
Honorable MentionJenna GormleyJacob Edwards LibrarySouthbridge
Honorable MentionMelody HenkelPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
Honorable MentionNora IlacquaAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionPiyusha KunduPeter Noyes Elementary SchoolSudbury
Honorable MentionKathleen LandryAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionThomas LetourneauLetourneau Home SchoolSomerset
Honorable MentionElizabeth LingGood Heart StudioWalpole
Honorable MentionDulani SandanayakaSengupta StudioWestborough
Honorable MentionJulia ShactmanGessner StudioAmesbury
Honorable MentionPedro TavaresPerkins Elementary SchoolSouth Boston
Honorable MentionEmmett WalshGessner StudioAmesbury
Honorable MentionLily WalshGessner StudioAmesbury
Honorable MentionChloe ZastrowAbove and BeyondCharlton

 

Group 2 Winners - Grades 4-6

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceMichelle DavisGessner StudioAmesbury
1st PlaceGrace MogrenGessner StudioAmesbury
1st PlaceBenjamin WillisFrancis J. McGrath ElementaryWorcester
2nd PlaceKathryn FontaineAbove and BeyondCharlton
2nd PlaceDeanna KalianGolden Hill StudioHaverhill
2nd PlaceJennah ManchesterAmesbury Middle SchoolAmesbury
3rd PlaceLauren GonthierGessner StudioAmesbury
3rd PlaceKendra O'MalleyAbove and BeyondCharlton
3rd PlaceHannah ZhangHeights Elementary SchoolSharon
Honorable MentionMatthew CliffordAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionEmily CroteauGessner StudioAmesbury
Honorable MentionOlivia GouldAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionChloe HammondGessner StudioAmesbury
Honorable MentionLucy HarmonAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionBethany HenkelPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
Honorable MentionTaylor JacksonAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionPatrick KlosUxbridge Public SchoolsUxbridge
Honorable MentionCorey KotfilaAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionAmanda LaneAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionBrandon MerrillAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionSpencer MoawenzadahAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionJericson O'NeilAbove and BeyondCharlton
Honorable MentionLindsey RosarioFrancis J. McGrath ElementaryWorcester
Honorable MentionMiriam RosenbergMarina Art StudioNewton
Honorable MentionConnor RundeAmesbury Middle SchoolAmesbury

 

Group 3 Winners - Grades 7-9

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceMicalah HarrisGolden Hill StudioHaverhill
1st PlaceNenita HillerMitchell Art StudioWakefield
1st PlaceKatie HuppeGolden Hill StudioHaverhill
2nd PlaceThomas O'NeillSoutheast Regional Voc Tech HSSouth Easton
2nd PlaceNatalie TessiciniTessicini HomeMilford
2nd PlaceIlie TomacMarina Art StudioNewton
3rd PlaceBethany DrakeFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
3rd PlaceKaci KusGessner StudioAmesbury
3rd PlaceLing Xiao SongWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionEmily DyerWhite Brook Middle SchoolEasthampton
Honorable MentionHannah FishBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionThomas HancoxWoodside Montessori AcademyMillis
Honorable MentionEmily HanshawAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionLeland HarperWoodside Montessori AcademyMillis
Honorable MentionJoseph HenkelPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
Honorable MentionRigel Johanson-JancovicWoodside Montessori AcademyMillis
Honorable MentionCate JohnsonGessner StudioAmesbury
Honorable MentionJason KitchensMitchell Art StudioWakefield
Honorable MentionSkylar LaaksoWoodside Montessori AcademyMillis
Honorable MentionRenae LegereGolden Hill StudioHaverhill
Honorable MentionAnthony LeVasseurAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionMatthew McCredyAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionGuru Prakash KhalsaWoodside Montessori AcademyMillis
Honorable MentionRachael RossGolden Hill StudioHaverhill
Honorable MentionDelane ZahoruikoAmesbury Middle SchoolAmesbury

 

Group 4 Winners - Grades 10-12

PlaceNameSchool NameTown
Best of ShowMackenzie HaertleinPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
1st PlaceViviana HanleyBishop Feehan High SchoolAttleboro
1st PlaceDaniel StevensBishop Feehan High SchoolAttleboro
2nd PlaceNathaniel BowditchBishop Feehan High SchoolAttleboro
2nd PlaceJenna RichardsGolden Hill StudioHaverhill
2nd PlaceJennifer ThomasBishop Feehan High SchoolAttleboro
3rd PlaceMariel BrownFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
3rd PlaceMolly RennieFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
3rd PlaceEllie RyanBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionElizabeth DavisFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionSonya EntovaMarina Art StudioNewton
Honorable MentionKyle GreeneBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionLynn HollrockFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionNeal HollrockFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionKristany JaycoxFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionNick KraussFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionPatrick LucasBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionCatherine MeherGolden Hill StudioHaverhill
Honorable MentionPaige MontagueZacek HomeschoolAmherst
Honorable MentionSamantha NuermingerFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionDanielle RafteryGolden Hill StudioHaverhill
Honorable MentionRachaelle ReadUpper Cape TechBourne
Honorable MentionAmanda SmithChristian CreationsBraintree
Honorable MentionMathiele TaylorFrontier Regional SchoollSouth Deerfield
Honorable MentionNicole WostenbergFrontier Regional SchoolSouth Deerfield