Below are the 2010 Massachusetts Junior Duck Stamp Contest winners for each age group. For more information contact Pam Landry at pam.landry@state.ma.us or call (508) 389-6310.

Group 1 Winners - Grades K-3

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceCharlotte BainBain Home SchoolLexington
1st PlaceAnisha KunduPeter Noyes Elementary SchoolSudbury
1st PlaceMindee LaiLai Home SchoolBelmont
2nd PlaceSana NadkarniHigh Plain ElementaryAndover
2nd PlaceRose RobinsonGessner StudioAmesbury
2nd PlaceIan WangLuckie Art StudioLexington
3rd PlaceAnna DzhitenovMarina Art StudioChestnut Hill
3rd PlaceEvelyn GarciaCurtis Guild Elementary SchoolEast Boston
3rd PlaceHayden SalmonsonGessner StudioAmesbury
Honorable MentionMarina AguilarCurtis Guild Elementary SchoolEast Boston
Honorable MentionElla BlivenGolden Hill StudioHaverhill
Honorable MentionMolly BlivenGolden Hill StudioHaverhill
Honorable MentionReanne BurgessCommunity Creations StudioJefferson (Holden)
Honorable MentionSarah GregoryHubbardston Center SchoolHubbardston
Honorable MentionHope Laurel JensenJensen Home SchoolSouth Hamilton
Honorable MentionJuliet KeefeWorthington Rod & Gun ClubWorthington
Honorable MentionElizabeth KingGolden Hill StudioHaverhill
Honorable MentionAlexandra LapinMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionZoe LewisWorthington Rod & Gun ClubWorthington
Honorable MentionSarah LingGood Heart StudioWalpole
Honorable MentionMichelle LisakMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionAine McDonaldWorthington Rod & Gun ClubWorthington
Honorable MentionKana NortonNOA Gallery/The Gallery School at NOAGroton
Honorable MentionJoseph RasamatMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionLauren SwiftGessner StudioAmesbury

 

Group  2 Winners - Grades 4-6

PlaceNameSchool NameTown
1st PlacePiyusha KunduPeter Noyes Elementary SchoolSudbury
1st PlaceSunny TangLuckie Art StudioLexington
1st PlaceEmma ZhaoLi Home SchoolBelmont
2nd PlaceEthan LaiLi Home SchoolBelmont
2nd PlaceMichelle MuirGolden Hill StudioHaverhill
2nd PlaceDelia WilliamsGessner StudioAmesbury
3rd PlaceIsabel AllainGessner StudioAmesbury
3rd PlaceClaire ThebergeGolden Hill StudioHaverhill
3rd PlaceEileen YouLuckie Art StudioLexington
Honorable MentionDevin BenoitVenerini AcademyWorcester
Honorable MentionTimothy BurnsVeterans Memorial Elementary SchoolProvincetown
Honorable MentionLauren FrostGessner StudioAmesbury
Honorable MentionJenna GormleyDesigns Art StudioCharlton
Honorable MentionKira HazelwoodAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionAnton KobrinMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionAmanda OlsonGessner StudioAmesbury
Honorable MentionAnnika PedersonHaynes SchoolSudbury
Honorable MentionCandace ProuxAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionMolly RainsAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionYekaterina RogozhinaWest Springfield Middle SchoolWest Springfield
Honorable MentionVictoria SeeHubbardston Center SchoolHubbardston
Honorable MentionJesse TrainorNOA Gallery/The Gallery School at NOAGroton
Honorable MentionJack TrippAllens Pond Wildlife SanctuaryWestport
Honorable MentionLily WalshGessner StudioAmesbury
Honorable MentionRebecca YakubovichMarina Art StudioChestnut Hill

 

Group 3 Winners - Grades 7-9

PlaceNameSchool NameTown
1st PlacePei-Yun ChuCheng Home SchoolBedford
1st PlaceHongsen YangLiu Home SchoolBelmont
1st PlaceHannah ZhangSharon Middle SchoolSharon
2nd PlaceSiri DevlinBishop Feehan High SchoolAttleboro
2nd PlaceImann GrullonAmesbury Middle SchoolAmesbury
2nd PlaceLily HeLuckie Art StudioLexington
3rd PlaceEmily GaimeriFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
3rd PlaceVicky GrinbergMarina Art StudioChestnut Hill
3rd PlaceYelizaveta SapozhnikovMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionSamantha BourqueWoodside Montessori AcademyMillis
Honorable MentionShelley CarpenterChelmsford High SchoolChelmsford
Honorable MentionCaroline ConteAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionSamantha CrossWest Springfield Middle SchoolWest Springfield
Honorable MentionVictoria EasthamWest Springfield Middle SchoolWest Springfield
Honorable MentionDavid GorelikMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionSamantha HeraldGessner StudioAmesbury
Honorable MentionCorey KotfilaGessner StudioAmesbury
Honorable MentionTorsten NelsonFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionAidan PavaoPavao Home SchoolActon
Honorable MentionJuliette RiceCommunity Creations StudioJefferson (Holden)
Honorable MentionLauren RossiBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionDevin ThompsonFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionDavid WalshCommunity Creations StudioJefferson (Holden)
Honorable MentionBelinda XianXian Home SchoolSharon
Honorable MentionAmy ZhaoZhang Home SchoolCambridge

 

Group 4 Winners - Grades 10-12

PlaceNameSchool NameTown
Best of ShowViviana HanleyBishop Feehan High SchoolAttleboro
1st PlaceLynn HollrockFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
1st PlaceLana RachinBishop Feehan High SchoolAttleboro
2nd PlaceLaura MontiBishop Feehan High SchoolAttleboro
2nd PlaceMeghan MurrayBishop Feehan High SchoolAttleboro
2nd PlaceIlie TomacMarina Art StudioChestnut Hill
3rd PlaceRose Mary HenkelPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
3rd PlaceKatie HuppeGolden Hill StudioHaverhill
3rd PlaceHongbiao ZhengLuckie Art StudioLexington
Honorable MentionRachael AudettFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionElizabeth DavisFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionHolly DeWittFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionBethany DrakeFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionKaitlin HillBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionDanielle HouleBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionChristopher KleinBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionSpencer LemanBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionMorgan MindreboNauset Regional High SchoolNorth Eastham
Honorable MentionEmily MoreauChelmsford High SchoolChelmsford
Honorable MentionAnna MurphyChelmsford High SchoolChelmsford
Honorable MentionNaomi OkaWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionLingxiao SongWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionKiana SucheckiNauset Regional High SchoolNorth Eastham
Honorable MentionNatalie TessiciniTessicini Home StudioMilford
Honorable MentionJessica Traut-SavinoBishop Feehan High SchoolAttleboro