2012 Best of Show - Claire Huang, Huang Homeschool, Lexington
"2012 Best of Show" by Claire Huang

 

Below are the 2012 Massachusetts Junior Duck Stamp Contest winners for each age group. For more information contact Pam Landry at pam.landry@state.ma.us or call (508) 389-6310.

                                           Group 1 Winners - Grades K-3

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceCharlotte BainBain Home SchoolLexington
1st PlaceSamuel QiuQiu HomeschoolActon
1st PlaceNora ThebergeGolden Hill StudioHaverhill
2nd PlaceAlwin JinJin HomeschoolActon
2nd PlaceJennifer LiZhang HomeschoolLexington
2nd PlaceVictoria YuanRuixi's HomeschoolLexington
3rd PlaceEmily CaiLuther Conant SchoolActon
3rd PlaceAlyssa ChenChen HomeschoolBelmont
3rd PlaceEric GuGu HomeschoolQuincy
Honorable MentionKayla CassidyMacy SchoolBellingham
Honorable MentionRichard ChenChen HomeschoolLexington
Honorable MentionKevin ChengJiang HomeschoolNewton
Honorable MentionElizabeth DingDing HomeschoolLexington
Honorable MentionJenny HeFeng HomeschoolNewton
Honorable MentionAndrea KohlerKohler HomeschoolSouth Hamilton
Honorable MentionAngelina LiLi HomeschoolBelmont
Honorable MentionAthena LiLi HomeschoolWaltham
Honorable MentionMichelle LisakMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionCynthia LuLu HomeschoolMedford
Honorable MentionPatrick NimeskernPlatka's Traveling Art StudioGrafton, NH
Honorable MentionJessica PengPeng HomeschoolBelmont
Honorable MentionOlivia PhillipsLilja SchoolNatick
Honorable MentionAmy WangJianning Wang HomeschoolWinchester
Honorable MentionRachel YanHappy Hollow Elementary SchoolWayland
Honorable MentionThomas YiYi HomeschoolWinchester

Group 2 Winners - Grades 4-6

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceJason DaiJ & J HomeschoolLexington
1st PlaceAngela PaineAmerican International CollegeSpringfield
1st PlaceIsabella XieXie HomeschoolNewton
2nd PlaceMadison HaertleinM & M Art StudioQuincy
2nd PlaceClaire ThebergeGolden Hill StudioHaverhill
2nd PlaceKevin ZengZeng HomeschoolBelmont
3rd PlacePiyusha KunduPeter Noyes Elementary SchoolSudbury
3rd PlaceThomas PackardAbove and BeyondCharlton
3rd PlaceJesse TrainorThe Gallery School at NOAGroton
Honorable MentionDevin BenoitTopaz StudioWorcester
Honorable MentionMichele BorcyArtspaceGreenfield
Honorable MentionReanne BurgessCommunity Creations StudioJefferson
Honorable MentionAnna DaiLuther Conant SchoolActon
Honorable MentionAndrew GeGe HomeschoolBeverly
Honorable MentionEsther GomezCurtis Guild Elementary SchoolEast Boston
Honorable MentionAnton KobrinMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionAmy LiWard SchoolChestnut Hill
Honorable MentionJonathan LiLi HomeschoolLexington
Honorable MentionKathy LinLin HomeschoolBelmont
Honorable MentionKate NieHarvard School of Public HealthBoston
Honorable MentionChristopher RassiasGessner StudioAmesbury
Honorable MentionAraya RichardElm Street SchoolGardner
Honorable MentionCarrie YuYu HomeschoolActon
Honorable MentionKexin ZhangHorace Mann Elementary SchoolNewtonville
Honorable MentionErik ZouBridge Elementary SchoolLexington

 Group 3 Winners - Grades 7-9

PlaceNameSchool NameTown
1st PlaceFrank WanWan HomeschoolLexington
1st PlaceHannah ZhangZhang HomeschoolSharon
1st PlaceCharley ZhaoZhao HomeschoolLexington
2nd PlaceKevin GeGe HomeschoolBeverly
2nd PlaceAlyssa GenereuxChelmsford High SchoolChelmsford
2nd PlaceMolly RainsGessner StudioAmesbury
3rd PlaceJenny QiuQiu HomeschoolActon
3rd PlaceYelizaveta SapozhnikovMarina Art StudioChestnut Hill
3rd PlaceDavid WalshCommunity Creations StudioJefferson
Honorable MentionCharlotte AlexinMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionNina BerezinMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionJerrick ChenChen HomeschoolLexington
Honorable MentionImann GrullonAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionImanni GrullonAmesbury Middle SchoolAmesbury
Honorable MentionJohn GuoGuo HomeschoolLexington
Honorable MentionKara HendrieWachusett Regional High SchoolHolden
Honorable MentionHannah JaberWest Springfield Middle SchoolWest Springfield
Honorable MentionKara McNamaraNotre Dame AcademyWorcester
Honorable MentionMichelle MuirGolden Hill StudioHaverhill
Honorable MentionEmily RivardNotre Dame AcademyWorcester
Honorable MentionSamantha SeeHubbardston Center SchoolHubbardston
Honorable MentionSharon XiangXiang HomeschoolWinchester
Honorable MentionNickolas ZhangLynnfield Middle SchoolLynnfield
Honorable MentionAmy ZhaoZhang HomeschoolCambridge
Honorable MentionEmma ZhaoZhao HomeschoolBelmont

Group 4 Winners - Grades 10-12

PlaceNameSchool NameTown
Best of ShowClaire HuangHuang HomeschoolLexington
1st PlaceLiza HansonBishop Feehan High SchoolAttleboro
1st PlaceBelinda XianXian HomeschoolSharon
2nd PlaceAmelia BurkeFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
2nd PlaceTeresa LynchBishop Feehan High SchoolAttleboro
2nd PlaceNigel PaineAmerican International CollegeSpringfield
3rd PlaceDavid GorelikMarina Art StudioChestnut Hill
3rd PlaceAlice TanTan HomeschoolLexington
3rd PlaceNatalie TessiciniTessicini Home StudioMilford
Honorable MentionCara AdamsBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionAshleigh ArenasBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionRachael AudetteFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionGrace DeFrankBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionSiri DevlinBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionEmily GaimariFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionTing Ting GaoFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionMichael HanleyBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionHelen LeiLei HomeschoolActon
Honorable MentionKatherine MerrillFrontier Regional SchoolSouth Deerfield
Honorable MentionEmily RowlesBishop Feehan High SchoolAttleboro
Honorable MentionTiffany ShuChelmsford High SchoolChelmsford
Honorable MentionEmma SuleskiChelmsford High SchoolChelmsford
Honorable MentionIlie TomacMarina Art StudioChestnut Hill
Honorable MentionSophia UptonChelmsford High SchoolChelmsford
Honorable MentionJeffrey VogelBishop Feehan High SchoolAttleboro