Below are the Gold Pin Award Winners for the 2005 Freshwater Sportfish Awards Program . Note that there is a Youth and and Adult Category. This is the first year for the Youth Category in the Freshwater Sportfish Awards Program. These are anglers who caught the biggest fish species during the 2005 fishing season. The winners were presented with their gold pins at a ceremony held at the Eastern Outdoor and Fishing Expo at the Worcester Centrum on February 11, 2006.

Adult Winners

Adult Winners by Species
SpeciesLbs.Oz.WaterAngler
Crappie
3
8
Connecticut River
Northampton
Eric Sicard
Southampton
Salmon, Broodstock
22
14
Jamaica Pond
Boston
Roy Leyva
Hyde Park
Salmon, Landlocked
5
14
Wachusett Reservoir
West Boylston
Dan Draleaus
Northbridge
Trout, Brook
2
8
Forest Lake
Methuen
Roger Aziz, Jr.
Methuen
Trout, Brown
9
12
Onota Lake
Pittsfield
Roger Driscoll
Pittsfield
Trout, Lake
21
4
Quabbin Reservoir
Belchertown
Steve McCullough
Belchertown
Trout, Rainbow
6
11
South Pond
East Brookfield
Walter Bernier
Brookfield
Trout, Tiger
3
7
Swift River
Ware
Eric Piquette, Sr.
Chicopee
Bullhead*
4
10
Forest Lake
Methuen
Robert Coffill
Somerville
Carp
34
1
Merrimack River
Lawrence
Roger Aziz, Jr.
Methuen
Chain Pickerel
6
6
Otis Reservoir
Otis
Andrew Boyne
Lee
Channel Catfish
16
0
Chicopee River
Chicopee
Steve Muniec
Thorndike
Bass, Largemouth
8
6
Mashpee-Wakeby Pond
Mashpee
Scott Giammalvo
Middleborough
Bass, Smallmouth
5
13
Hampton Ponds
Westfield
Eric Couture
Westfield
Northern Pike
23
0
South Pond
East Brookfield
Robert Thibodo
Greenfield
American Shad
9
7
Connecticut River
South Hadley
Robert Thibodo
Greenfield
Sunfish
1
2
Merrimack River
Lowell
Joe Baker
Lowell
Tiger Muskellunge
21
15
Chauncey Lake
Westborough
Dean Sherwood
Taunton
Walleye
9
13
Connecticut River
Montague
Robert Thibodo
Greenfield
White Catfish
6
11
Mashpee-Wakeby Pond
Mashpee
Eddie Lemieux
Acushnet
White Perch
2
15
Wachusett Reservoir
West Boylston
 
Harry Brown
Hudson
Yellow Perch
2
7
Sheep Pond
Brewster
Roy Leyva
Hyde Park

 

Youth Winners

Youth Winners by Species
SpeciesLbs.Oz.WaterAngler
Crappie
2
7
Webster Lake
Webster
Ryan Smolenski
Oxford
Salmon, Broodstock
10
1
Comet Pond
Hubbardston
Lynn Percuoco
Leominster
Trout, Brook
3
8
Knops Pond
Groton
Remy Surprenant
Littleton
Trout, Lake
13
9
Quabbin Reservoir
Belchertown
Molly McCarthy
Middlefield
Carp
26
0
Connecticut River
South Hadley
Nicholas Sorbi
South Hadley
Chain Pickerel
5
9
Forest Lake
Palmer
Nathan Carvalho
Chicopee
Channel Catfish
8
10
Connecticut River
Springfield
Tom Chisholm
Ludlow
Bass, Largemouth
8
6
Little Cliff Pond
Brewster
Roy Leyva
Hyde Park
Bass, Smallmouth
5
3
Wachusett Reservoir
West Boylston
Peter George
Millbury
Northern Pike
21
2
Onota Lake
Pittsfield
Nick Kuni
Pittsfield
American Shad
6
1
Connecticut River
Holyoke
Conor Olejarz
Chicopee
Sunfish
1
2
Fresh Pond
Falmouth
Otto Connon
East Falmouth
Tiger Muskellunge
21
8
Quinsigamond Lake
Worcester
Dan Pustis
Shrewsbury
White Perch
2
0
Wachusett Reservoir
West Boylston
Jacob Nordquist
Northbridge
Yellow Perch
1
12
Wequaquet Lake
Barnstable
Nathan Ryan
Cotuit