Below is the list of Gold Pin Award Winners for the 2007 Freshwater Sportfish Awards Program . Note that there is a Youth and and Adult Category. These are anglers who caught the largest freshwater fish species during the 2007 fishing season. The winners were presented with their gold pins at a ceremony held at the Eastern Outdoor and Fishing Expo at the Worcester Centrum, February 9, 2008.

Adult Winners

Adult Winners by Species
SpeciesLbs.Oz.WaterAngler
Crappie
3
6
Connecticut River, Northampton
 
Dan Hassenfratz,
Amherst
Salmon, Broodstock
21
0
Cliff Pond,
Brewster
Roy Leyva,
Plymouth
Salmon, Landlocked
5
14
Quabbin Reservoir
 
Walter Brakey,
South Hadley
Trout, Brook
3
15
Ashfield Lake,
Ashfield
Frank Adams,
Amherst
Trout, Brown
10
14
Onota Lake
Pittsfield
Jon Goodrich
Chatham, NY
Trout, Lake
19
6
Quabbin Reservoir
 
Stephen Utley
Belchertown
Trout, Rainbow
7
11
Whitehall Reservoir,
Hopkinton
David Whalen,
Holliston
Trout, Tiger
3
3
Comet Pond
Hubbardston
Carl Cooper
Athol
Trout, Tiger
3
3
Quinsigamond Lake
Shrewsbury
William Shuris
Clinton
Trout, Tiger
3
3
Russell-Sawmill Pond
Plymouth
Shawn Burke
Taunton
Bullhead
4
4
Round Pond,
Haverhill
Roger Aziz, Jr.
Methuen
Carp
29
4
Connecticut River
Holyoke
Edward Pratt
Florence
Chain Pickerel
6
13
Laurel Lake
Lee
Richard Buker, II
Lee
Channel Catfish
15
14
Onota Lake
Pittsfield
 
Saroeuth Chhuon
Lanesboro
Bass, Largemouth
9
1
Billington Sea
Plymouth
Al Goncalves
Fairhaven
Bass, Smallmouth
6
2
Mashpee-Wakeby Pond
Mashpee
Jeff Capute,
Centerville
Northern Pike
25
1
Holland Pond
Holland
Todd Matera
Palmer
American Shad
7
8
Merrimack River
Lawrence
Roger Aziz, Jr.
Methuen
Sunfish
1
12
Mashpee-Wakeby Pond
Mashpee
Paul Robbins,
Portsmouth, RI
Tiger Muskellunge
18
8
Pontoosuc Lake
Pittsfield
Hale MacIntyre
Agawam
Walleye
5
15
Connecticut River
Hadley
Michael Dagilus
Montague
Walleye
5
15
Connecticut River
Montague
Scott Ewell,
Montague
White Catfish
6
14
Charles River,
Cambridge
Roy Leyva,
Plymouth
White Perch
2
15
John's Pond,
Mashpee
 
Jeff Capute
Centerville
Yellow Perch
2
5
Wequaquet Lake
Barnstable
Michael Wisniewski,
Jefferson
Yellow Perch
2
5
Long Pond
Harwich
Jeff Capute
Centerville

 

Youth Winners

Youth Winners by Species
SpeciesLbs.Oz.WaterAngler
Bullhead
2
14
Spectacle Pond
Sandwich
Sean Finerty
Sandwich
Crappie
3
0
Mary's Pond
Rochester
Ethan Machado,
New Bedford
Crappie
3
0
Webster Lake,
Webster
Jamie Aubin,
Charlton
Salmon, Broodstock
6
9
Otis Reservoir
Otis
Eliot Madison,
West Springfield
Salmon, Landlocked
4
0
Quabbin Reservoir
 
Ethan Sprague,
Orange
Trout, Brook
4
2
Comet Pond,
Hubbardston
Sean Thompson, Jr.,
Hubbardston
Trout, Brown
9
3
Wachusett Reservoir,
West Boylston
Dave Belsito,
Rutland
Trout, Lake
12
1
Quabbin Reservoir
 
Ben McCullough,
Belchertown
Trout, Rainbow
5
4
Onota Lake,
Pittsfield
 
Eliot Madison,
West Springfield
Trout, Tiger
2
9
Peter's Pond,
Sandwich
Sean Finerty
Sandwich
Catfish, White
3
8
Mashpee-Wakeby Pond,
Mashpee
Peter Calogero, Jr.,
Middleboro
Carp
29
0
Merrimack River
Lowell
Sean Ryan, Jr.
Lowell
Chain Pickerel
7
12
Stiles Pond
Boxford
Hannah Lynch,
North Andover
Channel Catfish
8
10
Connecticut River
Hatfield
 
Ryan Enko,
Haydenville
Bass, Largemouth
7
13
Spectacle Pond,
Lancaster
Michael Richmond,
Leominster
Bass, Smallmouth
4
9
Quabbin ReservoirZachary May,
Athol
Northern Pike
16
8
Webster Lake,
Webster
Tony DiRuscio,
Natick
American Shad
4
12
Connecticut River
Holyoke
Eliot Madison,
West Springfield
Sunfish
1
6
Shawme Pond,
Sandwich
Pat George,
Sandwich
Tiger Muskellunge
 
 
NO ENTRIES SUBMITTED! 
Walleye
4
2
Connecticut River
Montague
 
Robert Emond, Jr.,
Lake Pleasant
Perch, White
2
6
Quabbin Reservoir
 
Ethan Sprague
Orange
Perch, Yellow
2
1
Coles Pond,
East Dennis
Sam Mullin,
Brewster